یکی از بهترین و خوشایندترین کارهای باغبانی در مناطق گرمتر پرورش درخت انار است، خواه به صورت زینتی باشد و یا برای برداشت محصول. درخت انار گیاهی پربار است و اگر به درستی از آن مراقبت کنید با میوه های خوشمزه و آبدار از شما پذیرایی میکند. اما اگر میخواهید انار داشته باشید باید با مشکلات پرورش درخت انار نیز آشنا شوید تا در صورت بروز هر گونه علائمی از بیماری، آفت یا مشکلات محیطی فورا مشکل را برطرف کنید تا درختتان صدمه نبیند. یکی از مشکلات پرورش درخت انار که ممکن است با آن مواجه شوید، زرد شدن برگهای انار است. گاهی علت زرد شدن برگهای انار ممکن است مشکلات جدی باشد و گاهی تنها یک تغییر فصلی ساده است. در اینجا با دلایل زرد شدن برگهای انار آشنا میشوید.

دلایل زرد شدن برگهای درخت انار چیست؟

انار گیاه مقاومی است که حتی در صورت رسیدگی کم شما باز هم به خوبی رشد میکند اما مقاوم بودن گیاه به این معنی نیست که میتوانید کاملا آن را به حال خود رها کنید. یکی از علائم بروز مشکل در درخت انار برگهای زرد آن هستند. به محض مشاهده زرد شدن برگهای درخت باید به دنبال شناسایی عامل آن باشید.

  • سرد شدن هوا: اگر برگهای درخت انار زرد شده و میریزند ممکن است علت آن سردی هوا باشد. اگر چه این اتفاق در اواسط پاییز در بیشتر گیاهان برگ ریز رخ میدهد، اما انار نیز همین الگوی فصلی را دنبال میکند. اگر متوجه شدید با سرد شدن هوا برگهای انار زرد شده اند و هیچ نشانه ای از تنش در گیاه مشاهده نمیکنید، احتمالا گیاه خود را برای دمای پایین زمستانی آماده میکند.
  • آبیاری بیش از حد: پس از تغییرات فصلی، متداولترین علت زرد شدن برگهای انار آبیاری بیش از حد است. طبیعی است که درخت میوه برای تولید میوه به آب نیاز دارد اما انار بر خلاف بیشتر درختان میوه بومی نواحی خشک و کم آب است بنابراین واقعا نیاز زیادی به آب ندارد. برای اطمینان از روش آبیاری صحیح پیش از هر بار آبیاری بگذارید سطح خاک کاملا خشک شود. اگر بارندگی در منطقه تان زیاد است مقدار کمپوست یا مالچ روی ناحیه ریشه درخت را کاهش دهید.
  • کود دهی نامناسب: کود دهی درخت انار مستلزم دقت زیادیست. کود دهی بیش از حد منجر به سوختگی ریشه و زرد شدن برگهای درخت انار میشود اما کود دهی خیلی کم نیز میتواند باعث کمبود نیتروژن و تبدیل رنگ برگها به سبز روشن تا زرد میشود. برای کود دهی بهترین کار این است که نظارت دقیقی بر درخت داشته باشید و اگر رنگ برگهای آن شروع به روشن شدن کرد، به آن کود بدهید. بلافاصله پس از گلدهی انار زمان مناسبی برای کود دهی به گیاه است تا بتواند بار دهی خوبی داشته باشد.
  •  هجوم حشرات و آفات مکنده شیره گیاه: حشرات و آفات مکنده شیره گیاه نیز میتوانند موجب زرد شدن برگهای درخت انار شوند. اگر آفت زدگی شدید نباشد علائم هجوم آفات با ایجاد نقاط یا لکه هایی بر روی برگ مشخص میشود. همین که متوجه زرد شدن برگها شدید به خصوص در صورتی که برگها پیچ خورده یا به هر صورت دچار بدشکلی شده باشند، سطح زیر برگها را بررسی کنید چرا که زرد شدن و پیچ خوردگی برگها ممکن است نشان دهنده هجوم آفاتی مانند شته ، شپشک آرد آلود، مگس سفید و حشره پولک دار باشد. کنه تار عنکبوتی را به سختی میتوان با چشم غیر مسلح مشاهده کرد اما از روی مشخصه آن یعنی تارهای شبیه نخ میتوانید به وجود این آفت پی ببرید. شته، شپشک آرد آلود، مگس سفید و کنه تار عنکبوتی اغلب با اسپری منظم آب بر روی گیاه قابل کنترل هستند اما در صورتی که حشره پولک دار به درختان شما حمله کرده باشد باید از روغن چریش استفاده کنید. روغن چریش یکی از مواد آفت کش طبیعی و ارگانیک است که در کشاورزی ارگانیک از آن زیاد استفاده میشود.